Reklamı Geç

Denizli’de TDV Vekâletle Kurban Organizasyonu Tanıtım Toplantısı Yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) ile Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) organize ettiği “Vekâletle Kurban Organizasyonu Tanıtım Toplantısı” Denizli Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Denizli’de TDV Vekâletle Kurban Organizasyonu Tanıtım Toplantısı Yapıldı
Bu içerik 427 kez okundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) ile Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) organize ettiği “Vekâletle Kurban Organizasyonu Tanıtım Toplantısı” Denizli Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı.

 

Toplantıda konuşan Denizli İl Müftüsü Mehmet Aşık, TDV’nın 145 ülkeye, yardımsever milletimizin, mağdur ve mazlum ülkelerdeki ihtiyaç sahiplerine kurban etini ulaştırdığını söyleyerek, “Vekâletle kurban organizasyonumuz, sıradan bir organizasyonun ötesinde, ümmetin ihtiyacı olan kardeşlik medeniyetinin yeniden inkişafına zemin hazırlıyor.” dedi.

 

Denizli Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan toplantıya; İl Müftüsü Mehmet Aşık ile birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı Uzmanı Ahmet Sünetci, İl Müftü Yardımcısı Hasan Hüseyin Palabıyık, ilçe müftüleri, müftülük personeli, il genelinde görev yapan din görevlileri ile Kur'an kursu öğreticileri katıldı.

 

İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program, Seyyid Emir Sultan Camii Müezzin Kayyımı Mehmet Fatih Kayacan'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Mehmet Aşık, TDV 2018 vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 850, yurt dışında 625 lira olarak belirlendiğini söyledi.

 

TDV’nın 1993 yılından beri vekâletle kurban organizasyonu yaptığını dile getiren İl Müftüsü Mehmet Aşık, 7 Kıta'da ihtiyaç sahiplerine ulaştığını ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü; “İslam âleminin umudu ve ümidi necip milletimizdir. Bizler bin yıl İslam’a bayraktarlık yapmış bir ecdadın bize miras bıraktığı misyonun varisleriyiz. Kurban ibadetinin anlamı gereği gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimizin yakınlaşmasına, gönüllerini önceden olduğu gibi birbirine bağlayacak, sevgi ve muhabbetin oluşmasına vesile olacak muhteşem ibadette yerimizi almalıyız. İnşallah siz değerli din görevlilerimizin gayretleri sonucu, şehrimizin hayırseverlerin vereceği vekâlet kurbanları ile, mazlum ve mağdur gönül coğrafyamızdaki Müslüman kardeşlerimize el uzatılmasına vesile olacağız.”

 

TDV’nın hazırladığı sinevizyon gösterimi sonrasında konuşan Diyanet İşleri Uzmanı Ahmet Sünetci, “Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş” temasıyla bu yıl ki Vekâletle Kurban organizasyonu kapsamında, yurt içinde 280 kesim bölgesinde, yurt dışında ise 145 ülkenin 436 bölgesinde Başkanlık personeli, TDV görevlisi ve gönüllüleri nezaretinde kesim ve dağıtım gerçekleştirileceğini kaydetti.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kürsüye mihraba ve minbere sığmayacak kadar büyüdüğünü söyleyen Diyanet İşleri Uzmanı Ahmet Sünetci, "Din görevlilerimize Başkanlığımız ve Vakfımızın çalışmalarında önemli görevler düşüyor. İhtiyaç sahiplerine ulaşmak için yapılan organizasyonlara desteklerimizi artırmalıyız. Yüce Rabbimiz bizleri bu yolda gayretten ve samimiyetten ayırmasın" dedi.

 

Kurban ibadetinin fıkhı boyutunun yanı sıra sosyal boyutunun olduğuna dikkat çeken Sünetci, yurtdışında yaşanılan bir hatırayı anlatarak, “2016 yılında, arefe günü yatsı namazından çıktıktan sonra caminin dış kapısında yaşlı bir kadının kötü bir battaniye ile kapının önünde yattığını gördük. Kendisine bu saatte ne arıyorsun diye sorduğumuzda, yarın kurban bayramında Türkler gelecek ve et dağıtacak, çocuklarıma et alıp götürme için geldim diyor. Bizler o mazlum coğrafyalarda umut olmuşuz ve bu beklentileri, umutları boşa çıkarmamamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

 

Sünetci, vekâletle kurban kesim programı kapsamında gelmesi beklenen 275 bin hisse kurbanın kesilerek dağıtımının yapılması planlandığını kaydetti.

 

TDV olarak bu yıl vekâlet yoluyla organizasyonun 20 Ağustos’ta sona ereceğinin altını çizen Sünetci, “Kampanyamız 20 Ağustos’ta sona erecektir. Bağış yapmak isteyenlerin vatandaşlarımız, www.tdv.org ve bagis.tdv.org adreslerinden online bağış yapabilecekleri gibi il ve ilçe müftülüklerimize, cami görevlilerimize, PTT şubeleri ile anlaşmalı bankalar aracılığıyla da vekâlet yoluyla kurban programına katılıp kurbanlarını vekâlet yoluyla kestirebilir.” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BU GİDİŞ YAKIŞMADI!
BU GİDİŞ YAKIŞMADI!
SARAYKÖY’DE  SANAT ŞÖLENİ
SARAYKÖY’DE SANAT ŞÖLENİ