Denizli Kamu-İş Başkanı zamlar hakkında konuştu!

Ülke geneli ve Denizli'de Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, basın açıklaması düzenlemeye devam ederken kentte işçi memur ve emeklilerin yaşadıkları ekonomik zorluklar hakkında bir kez daha konuşuldu. Birleşik Kamu İs Konfederasyonu Denizli İl Başkanı Namık Kemal Aydoğan haksızlıklar yapıldığı dile getirdi.

Denizli Kamu-İş Başkanı zamlar hakkında konuştu!

Birleşik Kamu İs Konfederasyonu Denizli İl Başkanı Namık Kemal AydoğaBirleşik Kamu İs Konfederasyonu Denizli İl Başkanı Namık Kemal Aydoğan, ülkede meydana gelen ekonomik sorunların işçi, memur ve emeklileri zorladığını söyledi. 

Başkan Aydoğan açıklamasında “2021 yılı ekonomik krizin doruğa ulaştığı ve yıkıcı etkilerinin en ciddi şekilde hissedildiği yıl olarak geride kalmıştır. İşçi, memur ve emeklilerin yıllık zam oranları, büyük ölçüde çarpıtılan rakamlara göre belirlenmiştir.   Kamu emekçilerine Ağustos ayında imzalanan toplu sözleşme ile 2022 yılı için komik ve gerçeklerden uzak % 5+7 zam verilmişti. Bu oranları kabul etmedik,  etmeyeceğiz. Kamu emekçileri bu sefaleti hak etmiyor. Birleşik Kamu-İş AR-GE birimi KAMU-AR halkın enflasyonu araştırmasında Aralıkta %22, yıllık ise 78,4 oranında artış olduğunu açıklamıştır.  Konfederasyonumuza göre ilk 6 ayda %51.8  + %5 toplu sözleşme oranıyla birlikte toplamda % 56.8 oranında zam yapılması gerekirken TÜİK’in açıkladığı rakama göre enflasyon, Aralık 2021'de %13,58 artarken, yıllık bazda ise % 36,08 oldu.” dedi.

Temel gereksinimlerini karşılayamadığını söyledi

Aydoğan “Hükümet gerçekçi enflasyonu değil manipülasyonlu rakamları baz almıştır. Rakamlarla oynadıkları yetmezmiş gibi bir lütuf gibi sunulan % 2,5’luk ek zam kamu emekçilerine bir hakarettir. Ekonomik kriz, artan hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon kamu emekçilerini ciddi şekilde yoksullaştırmıştır. Bir yandan BOTAŞ’ın doğalgaz için; meskenlere % 25, sanayi tarifesine % 50, elektrik üretim santrallerine % 15 zam yaparken Vergi ve harçlara da % 36’nın üstünde zam yapılmıştır. 2021’in son ayında başlayan ve yılın ilk günü zirve noktasına çıkan zamlar Türkiye’de enflasyonun kronik hale geldiğini göstermektedir. Memur ve memur emeklisine sözde % 30,5 oranında zam yapılmıştır. SGK ve Bağ-Kur emeklisine % 25.48 zam yapılmıştır. Ancak memurlar, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, SGK ve Bağ-Kur emeklisine gelen maaş artışları, hükümetin yaptığı zamlarla geri alınmıştır. Kamu emekçilerinin ve emeklilerinin 2022 ocak maaşı ceplerine girmeden erimiştir. AKP iktidarının yaptığı zamlar nedeniyle emekçiler; temel gereksinimlerini dahi karşılayamaz duruma getirilmiştir.” dedi.

'Zamlar geri alınmalı'

Başkan Aydoğan sözlerine  “Bebek mamaları marketlerde kilit altına alınmış, şeker ve yağ satışına sınırlama getirilmiştir. Hükümet, enflasyon ile değil enflasyon rakamlarıyla oynayarak enflasyonu gerçeklerden uzak açıklamaktadır. Ülkemizin yaşadığı derin ekonomik kriz sonucunda ortaya çıkan aşırı zamlar, pahalılık, döviz kurlarındaki artış yoksullaşmayı derinleştirmiştir. İktidar ve yandaş konfederasyonların ortaklığı ile imzalanan TİS, önümüzdeki süreç  boyunca kamu emekçilerinin nezdinde satış sözleşmesi olarak kalacaktır. Özelleştirmeleri savunanlar, babalar gibi satarım diyenler elbet bir gün halka hesap verecektir. Elektrik, doğalgaz, köprü, hastane, otoyollar kamulaştırılmalı, zamlar geri alınmalıdır.  Emekçiler için vergi dilimi % 15’te sabitlenmelidir. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak  kamu emekçilerini ve yurttaşları açlığa, sefalete mahkûm eden enflasyon oranını ve zamları kabul etmiyor, emekçilerin sesine ses olabilmek adına mücadelemizi sürdürüyoruz.” şeklinde devam etti.

denizli güncel haber saraykoy haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Büyükşehir’den hem üreticiye hem ülke ekonomisine destek
Büyükşehir’den hem üreticiye hem ülke ekonomisine destek
Büyükşehir DESKİ içme suyu depolarını yeniliyor
Büyükşehir DESKİ içme suyu depolarını yeniliyor