Advert

2021 yılında siber suçlara ekiplerden başarılı operasyonlar!

Denizli İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk sahasında meydana gelen siber suç olayları ile ilgili 2021 yılında bir çok başarılı operasyona imza attı. 01 Ocak 2021 - 31 Aralık 2021 tarihleri arasında düzenlenen operasyonlar sonucu ulaşılan veriler şu şekilde yer alıyor...

2021 yılında siber suçlara ekiplerden başarılı operasyonlar!

Yapılan açıklamada, "Teknolojinin süregelen gelişimiyle birlikte bilişim sistemlerinin hayatımızın her alanına girmiş bulunması, son yıllarda bilişim sistemlerinin kullanımında büyük bir artış meydana gelmesi, özellikle 2020 yılının başlarından itibaren dünyada olduğu gibi Türkiye’de de baş gösteren koronavirüs (covid-19) pandemisi sebebi ile ortaya çıkan; sosyal mesafe/izolasyon kuralları, sokağa çıkma kısıtlamaları, insanların evden/uzaktan çalışma mecburiyeti gibi nedenlerle, insanların daha çok internet kullanımına ve internet üzerinden alışveriş yapmalarına olan rağbet artış göstermiş ve buna bağlı olarak da siber suç oranlarında belirgin bir artış yaşanmıştır.

Denizli İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk sahasında meydana gelen siber suç olayları, pandemi sürecinin başlamasının ardından önceki yıllara oranla (5) kat artmıştır.

-Denizli İl Jandarma Komutanlığınca Siber Suçlarla Mücadele faaliyetleri kapsamında 2021 yılında yapılan çalışmalar sonucunda;

Meydana gelen (98) siber suç olayının (89)’u ile ilgili (116) şüpheli şahıs hakkında yasal işlem yapılması sağlanılmış, meydana gelen olayların yüzde 91’i aydınlatılmıştır.

-İnternet sitelerine yönelik icra edilen faaliyetler sonucunda;

Terör örgütü propagandası yapan (75), uyuşturucu ve uyarıcı maddeyi özendiren (67), yasadışı bahse teşvik eden (3075), müstehcen içerikli (1419) ve zararlı yazılım barındıran/oltalama (phishing) yöntemleri ile dolandırıcılık amaçlı (145) olmak üzere toplamda (4781) internet sitesine erişimin engellenmesi sağlanmış, sosyal medya platformları (facebook, ınstagram, twitter vs.) üzerinden suç içerikli paylaşımlar yaptığı tespit edilen (98) sosyal medya hesap kullanıcısı hakkında yasal işlem başlatılmak üzere rapor düzenlenmiştir" ifadelerine yer verildi. 

denizli güncel haber saraykoy haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2 çocuk babası adam beyin tümörüne yenildi!
2 çocuk babası adam beyin tümörüne yenildi!
Anayolda 8 araç kaza yaptı! 2 kişi hafif derecede yaralandı!
Anayolda 8 araç kaza yaptı! 2 kişi hafif derecede yaralandı!