Advert

Kış Dönemi İl Trafik Güvenliği Toplantısı Yapıldı!

İlimizde kış mevsimi süresince trafik güvenliğinin sağlanması, kazaların önlenmesi, vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde seyahat edebilmeleri, can ve mal güvenliğinin korunması ve trafik akışının kesintisiz olarak sürdürülebilmesi amacı ile düzenlenen ‘Kış Dönemi İl Trafik Güvenliği Toplantısı’ Valimiz Ali Fuat Atik başkanlığında yapıldı.

Kış Dönemi İl Trafik Güvenliği Toplantısı Yapıldı!

Valilik’te düzenlenen toplantıya; Valimiz Ali Fuat Atik, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Ali Aydın, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Veysel Yanık, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Merkezefendi Belediye Başkan Yrd. Necdet Yılmaz, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüğü görevlileri, Karayolları 27. Şube Şefi Muhammet Sait Arıduman ile diğer ilgili kurum müdürleri katıldı.

Toplantıda; İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı trafik ekip amirlerince genel ve teknik bilgiler verildi.

KURUMLARIN GÖREVLERİ

İl Emniyet Müdürlüğü – İl Jandarma Komutanlığı

1. Kötü hava şartları nedeniyle riskli bölgelerde 24 saat esasına göre ilave ekipler çıkararak karayolunun kapanmaması için özellikle TIR ve ÇEKİCİ türü araçları bekletip gerekli tedbirleri alacak.

2. Gizli Buzlanma ve görüşün azaldığı sisli yol kesimlerinde Karayolu güvenli bir duruma gelene kadar tedbirleri devam ettirecek. Karayolunun kapanması durumunda ise trafik akımının alternatif güzergahlara yönlendirilmesini sağlayacaktır.

3. Ayrıca vatandaşlarımıza yol hakkında bilgi verilecektir.

4. Trafik ekipleri 24 saat esasına göre ilave ekipler çıkararak gerekli tedbirler alınacaktır.

5. Birden fazla ilin sorumluluğunda olan karayolu güzergâh ve geçitlerinde; yoğun kar yağışı, buzlanma, çığ ve heyelan gibi durumlarda, iller arasında koordinasyon kurularak taşıtlar uygun yerlerde bekletilecek, bu süre içerisinde otobüs ve minibüslerin terminallerden çıkış yapmalarına izin verilmeyecektir.

6. Karayollarında olumsuzlukların yaşandığı yol kesimlerine gelmeden önce, taşıt sürücüleri durdurularak, megafonla veya led ekranlı panel cihazı bulunan ekip otolarıyla;

· Görüş mesafesinin azaldığı,

· Takip mesafesini artırmaları,

· Şerit izleme kurallarına uymaları,

· Sis farlarını kullanmaları,

· Yavaş ve dikkatli seyretmeleri,

· Gündüzleri de yakını gösteren ışıklarını yakmaları hususlarında uyarılacaktır.

7. Trafik kazalarına neden olan:

a) Ağır taşıtlarda yüklerinin kayması,

b) Yolda sürgün oluşması,

c) Yol Yüzeyinde oluşan açık ve gizli buzlanma olan bölgeler,

d) Hava sıcaklığının ani düşmesi sonucunda rüzgarların etkisiyle oluşabilecek, "erken ve gizli buzlanma" riskinin yüksek olduğu kesimler, önceden tespit edilip Karayolları görevlileri ile birlikte tedbir alınacaktır.

8. Sürücüler buzlanma, yoğun yağış, tipi gibi görüş mesafesinin azaldığı ve kaza riskinin yoğunlaştığı kesimlere gelmeden önce hava, yol ve çevresi hakkında bilgilendirilecek, zincir taktırılarak, gerekiyorsa taşıtların trafik ekibi öncülüğünde seyretmelerine izin verilecektir.

9. Lastiklerin mevsim koşullarına uygunluğuna yönelik yapılan denetimlerde trafik birimlerimizde bulunan (Lastik Diş Derinliği Ölçer) aparatlarının kullanılması sağlanacaktır.

10. Şehirlerarası karayollarında yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlara, her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu uygulanacaktır.

11. İl sınırları içerisinde, ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak KIŞ LASTİĞİ uygulaması yapılıp, yapılmayacağı Valiliklerce belirlenip, alınan tedbirler konusunda kamuoyu bilgilendirilecektir.

12. Karayolu üzerindeki dinlenme tesisleri ile koordinasyon kurularak sürücülerin; hava, yol ve trafik şartları konusunda bilgilendirilmesi sağlanacaktır.

13. (Yaşam İçin Kısa Bir Mola) sloganıyla oluşturulan (Yaşam Tünelleri) nin çok ağır kış koşulları istisna olmak üzere aktif olarak kullanılmasına devam edilecek, bu alanlarda kış mevsimi dolayısıyla yaşanacak olumsuzlukların trafik güvenliğine etkileri ile alınması gereken tedbirler konusunda da bilgilendirme yapılacaktır.

14. Denetim amacıyla durdurulan kamyon, tanker, römork ve ayrı römorklar için arka koruma çerçevesi, lastik, yansıtıcı malzeme, takograf, ışık donanımı vb. gibi teknik kontrollerin yapılması sağlanacaktır.

15. Terminallerde giriş ve çıkış yapan bütün otobüslerin takograf, yetki belgesi, zorunlu mali sorumluluk sigortası, fenni muayenesi ile şoförlerin sürücü belgesi ve alkollü olup olmadıkları kontrol edilecektir.

16. Otobüslerde sürücü, yardımcı personel ve yolcuların emniyet kemeri kullanımına yönelik denetim ve bilgilendirme faaliyetleri yoğunlaştırılacak, şoför ve yolcuların emniyet kemeri takma zorunluluğunun anons edilerek hatırlatılması ve farkındalık oluşturulması sağlanacaktır.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı

1. Belediyeler kar yağışı ve kürüme sırasında, cadde ve sokakların kaldırım kenarlarına sürülen karların kısa zamanda alınmasını sağlayacak,

2. Yerleşim yeri dışındaki karayollarında mahsur kalan sürücü ve yolcuların mağduriyet yaşamamaları amacıyla, yerel yönetimlerce imkânlar dâhilinde her türlü yardımın ulaştırılması, gerektiğinde kamu kurum ve kuruluşlarımıza ait tesislerden istifade etmeleri sağlanacaktır.

3. Belediyelerin kar yağışı ve kürüme sırasında, cadde ve sokakların kaldırım kenarlarına sürülen karların kısa zamanda alınması sağlanacak,

4. Gündüz hava sıcaklığının artması nedeniyle eriyen karların yol yüzeyinde kalması ve akşam saatlerinde buzlanmaya dönüşerek, karayolu güvenliğini olumsuz etkilemesi önlenecektir.

5. Özellikle kötü hava/yol koşullarında Hastane, Okul, Kamu Kurumlarının bulundukları güzergahlar ile Ankara, Antalya ve İzmir İlleri ana yollarını açık bulunduracaklardır.

6. Toplu taşım araçlarına talep artacağından Otobüs, Sefer ve saatlerinde ayarlama yapacaklardır.

7. Hedef cadde ve sokaklarda "Tuz Varili" uygulaması yapılacak, bu konu ile ilgili muhtarlarımız ve çevre esnafı bilgilendirilerek tuz uygulaması tedbirinin sürdürülebilir olması sağlanacaktır.

8. Tuzlama ve küreme işlemleri trafiğin yoğun olduğu saatler dışında yapılarak, karayolunun ulaşıma hazır hale getirilmesi sağlanacaktır.

Karayolları 27. Şube Şefliği

1. İlimizde kış mevsimi süresinde karayollarında önceki yıllarda kar yağışı veya buzlanma gibi trafik akışını olumsuz etkileyen yol kesimlerinde, ekiplerini hazır vaziyette bekletecektir.

2. Buzlanma nedeniyle meydana gelen yol kesimlerinde gerekli tuzlama yapmak üzere stoklarını yeterli düzeyde tutacaktır.

3. Arıza, trafik kazası, hava muhalefeti gibi nedenlerle trafik akışının sağlanamadığı durumlarda yolun tamamen trafiğe kapanmaması için gerekli tedbirler ivedilikle alınacak, acil müdahale araçlarının ulaşımı için emniyet şeritleri ile banketlerin açık tutulması sağlanacaktır.

4. Karayolları ekiplerinin trafik zabıtası ile iş birliği içerisinde çalışması amacıyla gerekli tedbirler alınacak, trafik kazalarına ve karayolundaki olumsuzluklara birlikte müdahale edilmesi için ekiplerini uygun yerlerde bulunduracaktır.

5. Banketlerde biriken karların gündüz hava sıcaklığının artması nedeniyle erimesi nedeniyle yol yüzeyinde kalması ve akşam saatlerinde buzlanmaya dönüşerek, karayolu güvenliğini olumsuz etkilememesi için gereken tedbirler alınacaktır.

6. Kar yağışı başlamadan önce sorumluluk alanlarında bulunan karayollarındaki trafik işaretlerini kontrol edip, eksik işaretlerin tamamlanmasını ve yoğun kar yağışının meydana geldiği yol kesimlerinde KAR ÇUBUKLARI dikilmesini sağlayacaktır.

7. Kış mevsimi süresince gizli buzlanmalara karşı sorumluluk alanlarını kontrol edip, yol kullanıcıları bilgilendirmek üzere gerekli uyarı işaretlemelerini ivedilikle yapacaktır.

İl Afet Ve Acil Yardım Müdürlüğü (AFAD)

İlimizde kış ayları süresinde karayollarında meydana gelebilecek trafik kazaları, çığ düşmesi ve herhangi bir nedenden dolayı mahsur kalan vatandaşlarımızın kurtarma faaliyetlerine katılmak üzere görevli ekiplerini hazır bulundurulacaktır.

Meteoroloji Müdürlüğü

Günlük Hava Tahmin Raporlarının vakit kaybetmeksizin ilgili kurum ve kuruluşlara iletilmesini sağlayacaktır.

Görevli kurumlarımızda tahmini hava raporlarına göre gerekli hazırlarını yapacaklardır.

İl Sağlık Müdürlüğü

1. İlimizde kış ayları süresince karayollarında meydana gelebilecek trafik kazaları ve yaşanabilecek çığ düşmesi, yolda mahsur kalma olaylarında ilk ve acil yardım hizmetlerinin sağlanması amacıyla hastanelerde, sağlık ocaklarında ve 112 Acil Servis hizmetlerinde gerekli tüm tedbirlerin alınmasını sağlayacaktır.

2. Ayrıca 112 Acil Servis hizmetlerinde kullanılmakta olan araçların kış şartları göz önünde bulundurularak (zincir, kış lastiği, çekme halatı, takoz vb) araçlar kış şartlarına göre hazır edilecektir.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü

1. İlimizde olumsuz hava koşulları nedeniyle okul çevrelerindeki yolların yaya trafiğini olumsuz etkilemesi durumunda ilgili tüm kurumlar bilgilendirilecektir.

2. Olumsuz hava koşulları nedeniyle yolların kapanması durumunda ise taşımalı sistemdeki öğrencilerin mağdur olmamaları için Kaymakamlıklarımız ve Belediye Başkanlıklarımız ile birlikte gereken tüm tedbirlerin alınması için gerekli bilgilendirmeleri yapacaktır.

Orman Bölge Müdürlüğü

Orman yollarının açık tutulması için sorumluluk alanlarında bulunan yolların kontrolünü yapıp, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Karayolları 27.Şube Şefliği ve İlçe Belediyelerimiz ile gerekli koordinasyon kurulmak suretiyle tedbirlerin alınmasını sağlayacaktır.

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı

1. Meydana gelebilecek trafik kazaları, araçların yolda kalması nedeniyle kapanan yolların trafiğe açılması ve kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak amacıyla araçların çekim işlemlerini gerçekleştirmek için tatil günleri dahil 24 saat esasına göre çekici bulundurup, ilgili kurumların veya trafik yol kullanıcılarının taleplerini yerine getirecektir.

2. Şehir İçi ve Şehirler arasında yük ve yolcu taşımacılığı yapan üyelerine 1 ARALIK-1 NİSAN tarihleri arasında kullanımı zorunlu olan KIŞ LASTİĞİ uygulaması ile ilgili gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır.

Servisçiler Odası Başkanlığı

Öğrenci ve Fabrika servis araçlarının kış şartlarına uygunluğu ile ilgili gerekli tedbirleri alacak. Ayrıca üyelerine kış mevsiminde güvenli araç kullanımı ile ilgili eğitimlerin verilmesini sağlayacaktır.

İlçe Kaymakamlıkları

Kaymakamlıklarımız ilçe sorumluluk bölgelerinde kış tedbirlerinin planlanmasını yapıp, ilçe merkezindeki kurum ve kuruluşlar ve İl AFAD Müdürlüğü ile irtibatta bulunup, ihtiyaçların öncelik sıralamasının planlanması ve teminini sağlayacaklardır.

Ayrıca; kış döneminde yolların kapanması durumunda vatandaşlarımızın acil ve zorunlu ihtiyacı olan barınma, yiyecek, sağlık gibi ihtiyaçların sağlanması için gereken tedbirleri ivedilikle alacaklardır.

İlçe Belediye Başkanlıkları

İlimizi diğer illere bağlayan karayollarında ve ilçe merkezlerinde kış ayları süresinde yaşanacak olumsuz durumlarda Belediye Başkanlıklarına ait makine, araç gereçler ve teknik personelin hazır bulunmasını sağlanacak, ayrıca yolların kapanması durumunda vatandaşlarımızın acil ve zorunlu ihtiyaçlarını sağlamada Kaymakamlıklarla birlikte hareket edecektir.

denizli güncel haber saraykoy haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli İl Jandarma Ekiplerine İlk Yardım Kursu Verildi!
Denizli İl Jandarma Ekiplerine İlk Yardım Kursu Verildi!
3.Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı Yayında!
3.Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı Yayında!