Advert

MEB`İN BÜTÇESİ İHTİYAÇLARI KARŞILAMIYOR!

İktidar bloğunun "ekonomi şahlanıyor" söylemi gölgesinde başlayan TBMM'deki bütçe görüşmeleri, eğitim alanı için izah edilemez şekilde ilerledi. 2022 yılı merkezi yönetim bütçesinin 1 trilyon 750 milyar 957 milyon olması öngörüldü.

MEB`İN BÜTÇESİ İHTİYAÇLARI KARŞILAMIYOR!

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, " Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Yükseköğretim Kalite Kurulu, Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri bütçeleri toplamı 2022 yılı için 273,5 milyar TL, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi ise 189 milyar 10 milyon TL olarak belirlenmiştir.

Yani;

· Eğitimin uzaktan yürütülmeye çalışıldığı dönemde aldığı ağır yaralara,

· Yeni derslik inşaları için gereken ek harcamalara,

· Pandemi nedeniyle sınıflar seyreltildiğinde doğacak fazladan öğretmen ihtiyacını karşılamak için yapılacak atamalarına harcanacak tutara,

· Pandemi nedeniyle okulları daha hijyenik hale getirecek kadrolu yardımcı personel atamaları için harcanacak tutara, salgın daha da ağırlaşıp eğitim tekrar uzaktan hale gelirse EBA denen virane sistemi güçlendirmek için yapılacak harcamalara karşılık gelmeyen bir bütçe belirlenmiştir.

Bütçeden Milli Eğitim Bakanlığı’na ayrılan bu miktar, eğitimin temel ihtiyaçlarını karşılamaktan ve salgın (pandemi) nedeniyle yaşanan eksiklikleri gidermekten oldukça uzaktır. Eğitim-iş, bütçenin adaletli olması ve ihtiyaçları karşılaması için sürdürdüğü mücadelesinden asla geri adım atmayacaktır. " ifadelerini kullandı.

denizli güncel haber saraykoy haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Binlerce süt üreticisi yararlanacak!
Binlerce süt üreticisi yararlanacak!
Disiplin İş ve İşlemleri Eğitimi!
Disiplin İş ve İşlemleri Eğitimi!