Advert

Denizli'de ceviz hasadı başladı!

Havası ve yüksek rakımda yetişmesiyle lezzetinin ünü Türkiye'nin her yerine yayılan Çameli Cevizinin hasadı başladı.

Denizli'de ceviz hasadı başladı!

Denizli’nin Çameli İlçesi genelinde 13,500 dönüm arazide 1000 ceviz üreticisi bulunuyor. Bu yıl ki ceviz rekoltesi ise 3000 ton üzeri hedefinde. Çameli Belediyesi'nin destekleri ile 2014 yılından bu zamana kadar ilçe genelinde 200.000 ceviz fidanı üreticilere dağıtıldı.

BİR AĞAÇ 100 KİLOYA KADAR MAHSÜL VERİYOR

Kimi üretici ceviz silkeleme makinesiyle cevizlerini hasat ederken, kimisi ise uzun sırıklarla cevizleri düşürüyor. Ceviz ağaçları büyüklüğüne göre 30 ila 100 kilo mahsul veriyor. Yağlı yapısıyla çok lezzetli olan cevizi Çameli’li ceviz üreticileri bir yıl önceden satıyor. İlçede yaş ceviz 1000 ton kuru ceviz ise  2000 ton toplamda  3000 ton üzeri rekolte  bekleniyor. 2021 yılı  ceviz fiyatı 40 TL ile piyasada satılmaya başlandı.  Ceviz’den Çameli üreticisinin bu yıl cebine 55 milyon tl gibi dev bir rakam girecek. Önemli gelir çiftçiye can suyu olacak.

ÇAMELİ BELEDİYESİNDEN CEVİZ ÜRETİCİLERİNE DESTEK

Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, Denizli Büyükşehir Belediyesi kırsal kalkınma alanında Çameli’nde çiftçilere destek olmak için 2 adet 180 kg kapasiteli ceviz soyma makinesi, elektrikli ceviz kurutma makinesi ve ceviz tasnifleme makinesi ekipman desteği sağladı. Yer tahsisi,  tesisin yapılması Çameli Belediyesi tarafından gerçekleşti. Çameli Ziraat Odasının İşletmesinin sağladığı Ceviz Soyma Tesisi çiftçilerimizin hizmetine sunularak tonlarca ceviz, ceviz kabuğu soyma makinesinde kısa sürede zahmetsizce yeşil kabuğundan ayrılıyor. Ceviz soyma makinesi ile soyulan cevizlerin dış kabuğu siyah olmuyor. İlçede ceviz önemli gelir kaynakları arasında yer almakta. Ceviz,  uzun süreli bir yatırım, gelecek nesillere bırakılacak en önemli miras. Başkan Arslan, " 2021 hasadının başta üreticilerimiz olmak üzere herkese hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

denizli güncel haber saraykoy haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli İl Jandarma Ekiplerine İlk Yardım Kursu Verildi!
Denizli İl Jandarma Ekiplerine İlk Yardım Kursu Verildi!
3.Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı Yayında!
3.Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı Yayında!