JANDARMA’DAN HELİKOPTER VE DRONE İLE HAVADAN TRAFİK DENETİMİ!

Denizli İl Jandarma Komutanlığınca trafik kazalarının azaltılabilmesi ve sürücüler üzerindeki “Algılanan Yakalanma Riski Duygusu”nun en üst seviyede tutulabilmesi için icra edilen yoğunlaştırılmış trafik kontrollerinin yanında havadan trafik denetimi yapıldı.

JANDARMA’DAN HELİKOPTER VE DRONE İLE HAVADAN TRAFİK DENETİMİ!

Bu kapsamda; drone ile aralıksız sürdürülen trafik denetimlerine ilave olarak 28.06.2021 günü Aydın Jandarma Filo K.lığından gelen helikopter vasıtası ile Çivril-Dinar Devlet Karayolu ve Çal Denizli il yolu üzerinde havadan trafik demetimi yapıldı.

Helikopter denetiminde ve uygulama noktasına 2-3 km uzaklığa gönderilen drone vasıtası ile sürücü ve yolcuların emniyet kemeri kullanıp kullanmadığı, sürücülerin seyir halinde cep telefonu ile görüşüp görüşmediği, geçme yasağı olan yerlerde hatalı sollama yapılıp yapılmadığı, şerit izleme kurallarına uyulup uyulmadığı gibi hususlar denetlendi.

Tespit edilen kural ihlalleri kayıt altına alındıktan sonra uygulama noktasında durdurulan araç sürücülerine gerekli cezai işlemler uygulandı.

Bu tarz uygulamaların aralıksız devam edeceğini belirten Jandarma yetkilileri, drone ile emniyet kemeri takmadığı veya cep telefonu ile seyir halinde görüşme yaptığı tespit edilen birçok sürücünün, kontrol noktasındaki Jandarma Trafik ekibini görmesi sonrasında seyir halinde iken emniyet kemerini taktığını ve cep telefonu ile görüşmesini sonlandırdığını tespit etti.

Bu sürücülere drone ile yapılan kural ihlaline göre cezai işlemin uygulanmasının yanında, emniyet kemerinin ölümleri ön koltukta oturanlar için %50, arka koltukta oturanlar için %65 oranında azaltan güvenlik sistemi olduğunu, cep telefonu ile görüşmenin kaza yapma riskini normal şartlara göre dört kart, mesajlaşmanın 23 kat artırıldığı anlatıldı.

Kısıtlamaların sonlandırılmasından sonra trafik hareketliliğinin artacağını değerlendiren Jandarma yetkilileri, kazaları azaltma çabaları kapsamında bu tür uygulamaların aralıksız sürdürüleceğini, trafik kazaları nedenleri arasında sürücü kusurlarının %90 gibi çok yüksek bir oranla ilk sırada yer aldığını belirterek, sürücülerin sevgi, saygı ve sabır içerisinde araç kullanmalarını istedi.

denizli güncel haber saraykoy haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yüzme Havuzlarından Kaynaklanan Enfeksiyonlara Dikkat!
Yüzme Havuzlarından Kaynaklanan Enfeksiyonlara Dikkat!
VALİ ALİ FUAT ATİK'TEN “24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI” KUTLAMA MESAJI
VALİ ALİ FUAT ATİK'TEN “24 TEMMUZ BASIN BAYRAMI” KUTLAMA MESAJI